Куратор групи
Куратори– педагоги, які постійно спілкуються з студентами, закріпленими за ними, різнобічно впливають на них і водночас працюють за предметною системою. Тобто, крім викладання певного предмету він дбає про об’єднання зусиль викладачів, які працюють в певній групі, координацію їхніх вимог для поліпшення результатів виховної та навчальної роботи з студентами групи.
У своїй діяльності куратор тісно пов’язаний з іншими працівниками навчального закладу: адміністрацією, викладачами, бібліотекарями, медичними працівниками та ін. Тому кураторами призначаються найдосвідченіші викладачі-вихователі. Діяльність куратора урізноманітнює, пожвавлює виховну роботу в групі, особливо в колективі старшокурсників, спрямовує їх на диференціацію та індивідуалізацію виховання, на ширший і глибший вияв здібностей та уподобань студентів.
ФУНКЦІЇ КУРАТОРА ГРУПИ
1. Забезпечувати оптимальні умови для всебічного гармонійного розвитку студентів, їх самореалізації.
2. У співдружності з батьками, викладачами, студентськими та молодіжними громадськими організаціями здійснювати всебічне виховання студентів у процесі навчально-виховної роботи в навчальному закладі та за його межами.
3. Систематично аналізувати індивідуальні анатомо-фізіологічні і соціально-психологічні особливості розвитку студентів групи; давати рекомендації іншим викладачам, батькам щодо необхідності враховувати індивідуальні та вікові особливості розвитку кожного вихованця.
4. Здійснювати організацію і виховання первинного студентського колективу, всебічно вивчати динаміку його розвитку, координувати діяльність викладачів, які працюють в групі.
5. Організовувати виховні та організаційні заходи для створення оптимальних умов, які сприяли б зміцненню та збереженню здоров’я студентів.
6. Здійснювати організаційно-виховну роботу з студентами, батьками та викладачами для формування у студентів старанності, дисциплінованості у процесі навчальної діяльності з урахуванням їх індивідуальних можливостей.
7. Організовувати позанавчальну виховну роботу з студентами, сприяти залученню їх до роботи позанавчальних молодіжних виховних заходів, молодіжних громадських організацій.
8. Здійснювати цілеспрямовану організаційно-педагогічну роботу з батьками, забезпечувати системність у формуванні їх психолого-педагогічної культури.
9. Домагатись єдності вимог до студентів з боку навчального закладу і сім’ї, підтримувати зв’язок з керівниками гуртків, клубів за інтересами, студій, спортивних секцій, молодіжними громадськими організаціями.
10. Вести відповідну документацію, подавати керівництву навчального закладу відомості про успішність, розвиток і вихованість студентів.
ФОРМИ І МЕТОДИ РОБОТИ
КУРАТОРА СТУДЕНТСЬКОЇ ГРУПИ
Діяльність справжнього куратора сповнена педагогічною творчістю і не обмежується певними рамками.
Форми роботи можуть бути різними:
- індивідуальною;
- груповою;
- фронтальною.
Вибір конкретної форми зумовлюється різними чинниками:
- завданнями виховання;
- рівнем розвитку первинного колективу;
- індивідуальними особливостями студентів;
- об’єктивним обставинами;
- конкретними педагогічними ситуаціями та ін.
За критерієм використання джерел і засобів виховного впливу на особистість студента форми роботи поділяються на:
- словесні (збори, доповіді, бесіди, диспути, конференції, зустрічі);
- практичні (походи, екскурсії, спартакіади, олімпіади, конкурси);
- наочні (діяльність музеїв навчальних закладів, виставок, тематичні стенди та ін.).
Усі вони взаємопов’язані, доповнюють і збагачують одна одну. Є види роботи, в яких одночасно використовують словесні, практичні, наочні форми (наприклад, колективні творчі справи).