Циклова комісія мови і літератури

Циклова комісія мови і літератури

 

         Склад циклової комісії: 

Притика Л.Я. - спеціаліст вищої категорії, голова циклової комісії, викладач української мови і літератури.

 Куріца М.І. - спеціаліст, викладач англійської мови.

 Лещар М.І. - спеціаліст вищої категорії, викладач української мови і літератури.

 Литвин М.М. - спеціаліст І категорії, викладач зарубіжної літератури.

 Гандзин О.М. - спеціаліст І категорії, викладач англійської мови, української мови і літератури.

 Приплоцька Г.В. - спеціаліст вищої категорії, викладач-методист викладач німецької мови. 

 Чупак Л.Б. - спеціаліст І категорії, викладач української мови і літератури, зарубіжної літератури.

Пазюк Г.В. - спеціаліст, викладач української мови і літератури.

Литвин М.М. - спеціаліст I категорії викладач зарубіжної літератури.

Дарміць М.І. - спеціаліст, викладач англійської мови.

    Циклова комісія працює над проблемою: “Шляхи підвищення ефективності вивчення української мови і літертури, світової літератури, іноземних мов на заняттях та в позааудиторний час”.

        Взаємовідвідування занять, виступи на педрадах, педсемінарах, педагогічних читаннях — ось неповний перелік тих заходів, які складають підгрунтя навчально-методичної роботи комісії.

Викладачі циклової комісії мови і літератури  Чупак Л.Б., Притика Л.Я., Пазюк Г.В. провели урок української мови «Культура мовлення викладача » для педагогічних працівників коледжу Культурною називають освічену, начитану, грамотну, добре виховану людину, яка з повагою ставиться до інших людей, завжди готова прийти на допомогу.                                          

      Культура мовлення — це правильність, точність, виразність мовлення. Пам’ятайте: слова — це ніби одяг для ваших думок. Щоб гарно говорити, треба знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє уважно слухати.  Даруйте людям ввічливі слова, і в нагороду ви справді побачите „добру посмішку на кожному обличчі”. Завжди контролюйте себе: що – кому – чому – про що – де – коли ви говорите.

      На превеликий жаль і подив, ми більше знаємо сьогодні про китайський церемоніал, японські поклони ввічливості, французький етикет, а набагато менше про те, як личить за традицією поводитись українцеві в товаристві, з друзями, в гостях... Нам ніколи задуматись, чим відрізняється наш етикет з-поміж інших. 

     Не зайвим було нагадати і правила телефонного етикету.

     Спілкування зближує людей, але пам'ятайте, в телефонній бесіді важливо вчасно зупинитися. Спробуйте замінити телефонне спілкування розмовою віч-на-віч. Адже телефон не може передати емоції  і не замінить очі співрозмовника.

  

       

      Велику увагу звернули викладачі і на засилля русизмів в нашому мовленні, які є надзвичайно згубним  явищем  саме для нашої мови, в якій вони вкорінилися. Якщо з ними не боротися, вони проростуть незламним бур’яном і тоді викорінити цю траву буде дуже складно.

      Українська мова… Яка вона ніжна і принадна, скільки в ній пестливих слів і мелодійних звуків! Деякі нам відверто заздрять, а ми не розуміємо, не усвідомлюємо свого щастя, того що народилися українцями і маємо таку золоту душу – свою рідну мову.

        Колектив циклової комісії здійснює повсякденну навчально-виховну та наукову роботу.

 «Відберіть мову — і народ уже більше не створить її, нову батьківщину навіть можна створити, а мову — ніколи; вимерла мова в устах народу — вимер і народ».

Ми — українці. Живемо у вільній незалежній державі — Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А мова в нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу. Ще із сивої давнини, від Кирила і Мефодія, від Нестора-літописця впродовж багатьох років розвивалося, розцвітало рідне слово.

Учені довели, що вік нашої мови — 7 тисяч років. З покоління в покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула.

Для нас рідна мова — це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

 Весь світ віддає шану великим володарям українського слова — Т. Шевченкові та Франкові, Лесі Українці та Коцюбинському, Нечуєві-Левицькому та Сковороді, Котляревському та багатьом іншим майстрам слова, що довели милозвучність та багатство мови, щоб передати прийдешнім поколінням цей дорогоцінний скарб, гідну покоління спадщину, котру треба примножувати та оберігати.

 Недаремно стільки літ чужинці старалися заборонити нашу мову, нав'язували свою культуру і свою владу.

 Факти вражаючі. 270 років поспіль намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покірним рабом без мови, без усної народної творчості, тобто без коріння роду нашого.

А як боляче усвідомлювати, що ми, живучи на своїй, Богом даній землі, в час, коли постала, як благословення Господнє, омріяна Шевченком незалежна Україна, все ще зрікаємося мови наших предків, а значить, і свого національного коріння.

   9 листопада — День української мови та писемності. У Рогатинському державному аграрному коледжі до урочистого відзначення цієї славної дати долучилися і викладачі, і студенти щоб спробувати переконатиу усіх, що мова — це безцінний дар, який треба шанувати, як батька і матір, родину і батьківщину. Ініціатором організації та проведення святкування була циклова комісія мови і літератури, зокрема викладачі: Притика Л.Я., Куріца М.І., Гандзин О.М.В рамках свята студенти читали чудові поетичні рядки про мову, інсценізували твір В. Сіренка « Балада про перевертня», розказували гуморески  П.Глазового, продемонстрували ситуацію «На дискотеці». Учасники танцювального колективу « Юність Опілля» потішили присутніх запальними танцями.

Велику увагу до рідної мови привернуло написання Всеукраїнського диктанту національної єдності, у якому взяли участь справжні поціновувачі  українського слова.

У гуртожитку №1 головою циклової комісії мови і літератури Притикою Л.Я. за сприяння вихователя Гринчишин Б.Б. для мешканців гуртожитку проведено диктант, присвячений Дню писемності української мови. Визначені переможці і нагороджені пам’ятними призами.

«Андрей Шептицький - будівничий держави, князь церкви, лідер нації», - під такою назвою 21 травня відбувся другий тур науково-дослідницької конференції, присвяченої 150-річчю від дня народження Великого Митрополита. Її організаторами стали Громадська Рада «Святий Юр», Центр національного виховання ім. Андрея Шептицького та Національний університет «Львівська політехніка».   

    Метою конференції було вшанувати пам’ять Андрея Шептицького як духовного провідника українського народу; привернути увагу молодих людей до багатогранної діяльності митрополита; формувати у них розуміння вкладу митрополита Андрея в розбудову української церкви, виховувати національно свідому молодь.

    Близько ста десяти учасників з різних куточків України (Полтавщини, Закарпаття, Івано-Франківщини, Львівщини, Одеси, Луганська, Северодонецька, Маріуполя…) представили свої роботи, в яких різнобічно висвітлили діяльність Митрополита Андрея Шептицького.Серед юних науковців була й студентка Рогатинського державного аграрного коледжу Ольга Мельник. Темою її роботи було «Митрополит Андрей Шептицький і українська молодь»( науковий керівник - викладач української мови і літератури Любомира Чупак).

Компетентне журі у складі Ореслави Хомик – голови Всеукраїнської організації Союзу українок, митрополита Львівського архієпископа Ігоря Возняка, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Ігоря Калинця, Президента Центру національного виховання ім. Андрея Шептицького Григорія Брунця високо оцінило роботу кожного учасника і висловило заохочення до подальшої наукової роботи.

    Дипломи учасникам, подяки їх науковим керівникам, а також цінні подарунки було вручено головою журі – Героєм України, заслуженим діячем науки і техніки України, доктором фізико-математичних дисциплін Іваном Вакарчуком.

  До Немішаєвського науково-методичного центру направлено матеріали: “Типи питальних речень в англійській мові” (Гандзин О.М.), проект “Добро починається з тебе”(Приплоцька Г.В.), “Метод проектів на заняттях з української мови” (Лещар М.І.), краєзнавчий фільм “Літературні постаті Опілля” (Притика Л.Я.).

       Прагнучи прилучити студентів коледжу до кращих зразків літератури, культури, навчити їх правильно висловлювати думку, готувати документи, удосконалювати знання іноземних мов, викладачі комісії перебувають у постійному пошуку ефективних форм роботи. Удосконалюється методика навчання, формується у молоді патріотичний світогляд, повага до рідного слова. Викладачі дбають і про збереження і продовження кращих традицій українського народу, виховання в студентів почуття гордості за свою землю і навчальний заклад.

     Своєчасному опануванню і залученню до навчального процесу новітніх методик сприяє участь викладачів циклової комісії у роботі обласних методоб'єднань.

   Педагоги систематично підвищують кваліфікацію, беруть участь у науково-педагогічних конференціях, готують публікації для педагогічної преси.

   Втім, найбільш вагомим показником роботи викладачів циклової комісії є глибина і якість знань, які отримують студенти.                

Провели підготовку студентів до участі в: олімпіаді з української мови, конкурсі ім.П.Яцика,  мовно-літературному конкурсі ім.Т.Шевченка ,конкурсі «Гринвіч», конференції до І.Я.Франка.                                                                                           

   Відрадно, що досягнення нашої роботи – у результатах:

 Діана Дуденчук – І місце (викладач Лещар М.І.)

-конкурс читців поезії: Гупало Назар – ІІІ місце                                                                                                                 

-конкурс Петра Яцика: ІІІ місце в обласному етапі та участь у Всеукраїнській олімпіаді студент М-22 Марків Микола (Пазюк Г.В.)

- мовно-літературний конкурс ім.Тараса Шевченка: V місце в обласному етапі; студентка Чубата Василина   (Притика Л.Я.)

-олімпіада з української мови: VІ місце в обласному етапі; студентка Чубата Василина (Притика Л.Я.)

- участь студентів у конкурсі «Грінвіч» відзначена сертифікатами ( викладачі: Куріца М.І., Гандзин О.М.)    

  Циклова комісія мови і літератури організувала читання за поетичною творчістю корифея науково-літературного життя Західної України Івана Франка.

У краєзнавчому музеї коледжу «Опілля» та на базі бібліотеки студенти читали вірші та прозу Каменяра,підтримуючи реалізацію проекту «Єврокарпатська ініціатива» в м. Івано-Франківську.

  

   Питання виховання бережливого ставлення до культурної спадщини, духовних національних традицій, зв'язок літератури із життям, підвищення грамотності студентів та культури їх мовлення, володіння іноземними мовами; виховання патріотичних почутів, любові до рідної мови — визначальні у заходах, які проводять викладачі у рамках проведення тижня циклової комісії.

                                                                    2017-2018 рік

25 жовтня студенти І-ІІ курсів нашого коледжу вперше взяли участь у Всеукраїнському конкурсі з німецької мови «Орлятко» та мали можливість продемонстрували вміння з багатьох напрямків знань: мови, літератури, країнознавства, адже конкурсні завдання спрямовані на володіння різнобічною інформацією про Німеччину.

     

Мова — це душа народу. Немовля з перших днів свого існування чує рідну мову від матері, а потім, підростаючи, повторює перші пестливі слова. Це, звичайно, саме ті слова, які промовляла ще за сивої давнини над колискою молода жінка, чимось схожа на матусю. Ці слова сповнені почуттям, ніби квітка нектаром.

Мелодійна та неповторна українська мова ввібрала в себе гомін лісів, полів, рік і морів землі нашої. Слова нашої мови переткані вишневим цвітом, барвінком, калиною.

Щорічно День української мови та писемності відзначається 9 листопада, в цей день також вшановують пам’ять Преподобного Нестора літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. 

В Рогатинському державному аграрному коледжі була проведена виховна година «Мова-ДНК нації» з нагоди Дня української мови та писемності. Організували захід викладачі циклової комісії  мови і літератури  Л.Я. Притика,  М.І. Куріца та З.Б. Драган.

   

     

Відзначали свято патріотичними віршами і піснями, танцювальними постановками, а також відео презентаціями. Студенти мали змогу поринути у чудовий світ українського слова.

    

   

   

   

Щорічно студенти, викладачі та працівники коледжу беруть активну участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.  Девіз цьогорічного радіодиктанту – “Нас багато. Ми різні. Але нас об’єднує спільна мета”. Всі охочі долучаються не лише до перевірки своїх можливостей у знанні рідної мови, а й до самовдосконалення.

   

     29 листопада викладач Куріца Маріанна Ігорівна, член циклової комісії мови та літератури, провела відкрите заняття з дисципліни «Іноземна мова» (за професійним спрямуванням). Тема заняття: «Симптоми нездужання. На прийомі у лікаря». Мета заняття:

-навчити студентів володіти основною медичною лексикою та фразами. Вміти використовувати дані знання на практиці;

-вдосконалити навички вживання нових лексичних одиниць; навички аудіювання, читання й усного мовлення, розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію студента;

-виховувати у студентів культуру здорового способу життя.

  

    Під час проведення практичного заняття усі студенти були активними. Маріанна Ігорівна використовувала різні види діяльності, що зробило заняття цікавим та яскравим. Для кращого розуміння та сприйняття інформації демонструвалися відеоматеріали, а також висвітлювалися на дошку усі вправи для ефективного засвоєння матеріалу.

  

  Творча атмосфера панувала протягом усього заняття. Креативність викладача сприяла високому рівню засвоєння студентам нового матеріалу. Позитивними враженнями від проведеного заняття ділилися викладачі циклової комісії мови та літератури та завідувач навчально-методичного кабінету Г.П.Замкова, завідувач технологічного відділення М.С.Гладун.

 

    5 грудня 2017 року студенти Рогатинського державного аграрного коледжу взяли участь у VIII Всеукраїнському конкурсі з англійської мови «Гринвіч». Відповідальними за проведення конкурсу були викладачі дисциплін мови та літератури М.І.Куріца та О.М.Гандзин. Приємно здивувала кількість охочих студентів. Це свідчить про те, що вони розуміють всю важливість вивчення іноземних мов та прагнуть вдосконалювати свої знання.

  

 

    Завдання конкурсу містили питання, як з граматики, так із англійського країнознавства. Це, в свою чергу спонукає студентів до всебічного вивчення англійської мови та літератури.