Запрошуємо, Гість
Ім'я користувача: Пароль: Запам’ятати мене

ТЕМА: Дистанційне навчання. Книжна і розмовна лексика.

Дистанційне навчання. Книжна і розмовна лексика. 10 місяцыв 1 тиждень тому #4238

  • l.prutuka
  • l.prutuka аватар
  • АВТОНОМНО
  • Дописи: 441
Тема. Книжна та розмовна лексика

За вживанням усі слова поділяють на загальновживані і стилістично забарвлені.
Загальновживані слова (їх ще називають стилістично нейтральними) використовують усі люди в усному й писемному мовленні. Це такі слова, як мати, батько, син, дочка, брат, сестра, хліб, сіль, вода, пшениця, яблуня, вишня, вітер, дощ, будинок, сорочка, зелений, великий, жити, думати, тут, завтра. Таких слів у мові більшість.
Стилістично забарвлені слова вживають у текстах різних стилів.
До стилістично забарвлених слів належить:
• книжна лексика — слова, властиві передовсім писемному мовленню: держава, мир, розгляд, спостереження, намір, меценатство, пунктуальність, істина, рішення;
• розмовна лексика — слова, що їх уживають у побутовому мовленні і які виразно передають оцінку осіб, предметів, явищ і почуття: доця, плакса, розбишака, здоровань, гуляка, смакота, спатоньки, вештатися, швендяти, комизитися, горлопанити, шастати, байдикувати, відкарас катися, електричка (електропоїзд), багатоповерхівка (багатоповерховий будинок), маршрутка (маршрутне таксі), мобілка (мобільний телефон), велик (велосипед), відик (відеомагнітофон). У словниках біля таких слів роблять помітку «розм.».
Книжну лексику вживають не тільки в писемному мовленні. У щоденному усному спілкуванні люди часто порушують теми, які передбачають уживання книжних слів. Книжна лексика поділяється на такі групи:
• суспільно-політична лексика — слова, пов'язані з політичним і громадським життям суспільства і людини в суспільстві: Верховна Рада, Рада Європи, без'ядерна держава, мітинг, вибори, телеміст, преса, пікетування;
• наукова лексика — слова, що вживаються в науковій літературі та в мовленні науковців: експеримент, аргумент, дослід, спостереження, зіставлення, префікс,
іменник, відмінювання, словосполучення, речення, радіус, клітина, пульсари, магнітні хвилі;
офіційно-ділова лексика — слова, уживані у діловому спілкуванні, зокрема під час складання документів (ділових паперів): наказ, закон, заява, розписка, реєстрація, інструкція, посвідчення, відрядження, угода, протокол.

Завдання:
Вправа 1.Випишіть розмовну лексику.

1. Заходить наш скромняга Славко, і всі отетеріли. Порушника дисципліни шпетили, а він мовчав. (/. Малишевський). 2. Двометровий здоровило Грицько був, як то кажуть, у гарячому купаний: слово йому скажи — він уже заводиться. (В. Нестайко). 3. Яка робота увечері? Іди, синашу, йди. (Леся Українка). 4. Зовсім я не ненажера, а тому-то на вечерю каші дай, спечи пампушку й не забудь найбільшу грушку. (Є. Гуцало). 5. Я все ніяк до-петрати не міг, що крутиться Земля, мов куля кругла. (Б. Олійник). 6. Він, може, часом щось і не второпав. (Л. Костенко).
Адміністратор заборонив доступ на запис.
Час відкриття сторінки: 0.099 секунд
Protected by R Antispam