Запрошуємо, Гість
Ім'я користувача: Пароль: Запам’ятати мене

ТЕМА: Дистанційне навчання. Осип Турянський "Поза межами болю"

Дистанційне навчання. Осип Турянський "Поза межами болю" 9 місяцыв 2 тижнів тому #4426

  • l.prutuka
  • l.prutuka аватар
  • АВТОНОМНО
  • Дописи: 441
Тема. Осип Турянський «Поза межами болю»

Народився Осип Турянський, педагог, письменник, перекладач, літературний критик, автор повісті-поеми «Поза межами болю» про Першу світову війну
1880 народився Осип Турянський, педагог, письменник, перекладач, літературний критик. 1907 Турянський закінчив філософський факультет Віденського університету. Невдовзі захистив докторську дисертацію, отримав науковий ступінь доктора філософії. Працював учителем у середніх школах Галичини. 1908 рік став дебютним для Турянського як письменника: в альманаху віденської «Січі» вийшли друком новели «Курка», «Ей, коб були мене вчили», «Де монце?». Від 1910 викладав українську мову та літературу в Перемишлянській гімназії. Тоді ж узяв шлюб із донькою депутата Віденського парламенту – Стефанією, за якийся час у подружжя народився син. Восени 1914 Осипа Турянського мобілізували до австрійської армії й доправили на фронт, до Сербії. За рік опинився у сербському полоні, перебував у таборі для інтернованих на італійському острові Ельба. Про своє перебування в полоні написав 1917 повість-поему «Поза межами болю». Твір впере був виданий у Відні 1921 німецькою мовою, воднораз приніс Турянському світове визнання. Тодішні європейські критики оцінювали його вище, ніж «Вогонь» А.Барбюса та «Червоний сміх» Л.Андреєва. Повернувшись до Австрії, викладав право у Віденському університеті, займався в Галичині видавничою та педагогічною діяльністю. Від 1923 Турянський працював директором Яворівської, Дрогобицької, Рогатинської гімназій, там-таки викладав німецьку, французьку мови, латину. Перекладав твори світової класики. Письменник помер 28 березня 1933 року у Львові. За життя його творчість не була відомою. Найповніше сучасне видання його творів з’явилося 1989 в Києві. Серед найвідоміших творів Осипа Турянського (псевдонім Іван Думка) – вже названа повість-поема «Поза межами болю», повісті «Дума пралісу» та «Син землі», збірка оповідань «Боротьба за великість», комедія «Раби».
1. ЗАПИСАТИ ІНФОРМАЦІЮ ОСИПА ТУРЯНСЬКОГО
АНАЛІЗ ПОВІСТІ «ПОЗА МЕЖАМИ БОЛЮ»

“Поза межами болю” повість-поема Осипа Турянського розповість про поневіряння військовополонених, аналіз цього твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, проблематика твору.

“Поза межами болю” аналіз (паспорт)
Автор – О. Турянський

Рік написання – 1917

Жанр – повість

Тема: трагедія і жах подій Першої світової війни. Показ антигуманності війни.

Ідея: засудження війни, возвеличення духовного вдосконалення людини.

Літературний стиль твору – експресіонізм

Повість “Поза межами болю” має підзаголовок “Картина з безодні”

Проблематика твору “Поза межами болю”:
держава й людина;
війна й людина;
війна й політичні амбіції верхівки;
влада грошей;
збереження духовності й моральних цінностей,
ідея протесту проти війни
Повість “Поза межами болю” має присвяту “моїй дружині й моїм дітям”

Сюжет автобіографічний: перехід через гори військовополонених австрійців, втеча товаришів, їх загибель, за винятком автора (Оглядівський).

«Поза межами болю» — це хроніка передсмертних марень, прокльонів та спогадів сімох виснажених солдат, що відстали від загального каравану. Всіх їх об’єднує одне – вижити. Але в ході боротьби за виживання вони відчули близькість один до одного, здружилися, стали братами. Проклинаючи тих, хто започаткував цю війну, друзі приходять до думки, що майбутнє людства у братерстві, здруженні народів.

“Поза межами болю” головні герої:
Бояні (серб),
Сабо (угорець),
Ніколич (серб),
Штранцінгер (австрієць),
Пшилуський (поляк),
Добровський (українець),
Оглядівський (українець) – автор
“Поза межами болю” композиція
Цей твір складається з Переднього слова й 5 частин.

Ліричний відступ. Про що йдеться у ньому? («Я і мої товариші впали жертвою жахливого злочину, це був злочин, якого люди і природи допустилися на нас і який і нас приневолив стати злочинцями супроти духа людства». «Я чудом остався між живими».

Тіні загиблих товаришів з’являються йому у сні і наяву. Автор призиває майбутні покоління українців до «вселюдського братерства і любові».

Експозиція. Похід військовополонених, жорстокість конвою.

Зав’язка. Семеро товаришів вбивають конвоїра, утікають.

«Голод і мороз ведуть їх на стрічу смерті, і третій ворог – безнадійність. Вони не їли десять днів.»

Кульмінація. Як врятуватися? Потрібно розпалити вогнище, це значить зняти із когось одежу. Починається моторошний «танець смерті». Вирішують: хто впаде у «танці смерті» першим, з того і знімуть одежу. Першою жертвою під час «танцю смерті» падає Бояні.

Розвиток дії. Загибель кожного із товаришів Оглядівського: перший помер Бояні, далі – Пшилуський, Ніколич, Сабо,Штранцінгер, Добровський.

Розв’язка. Оглядівський, автор твору Осип Турянський, врятований

2. ЗАПИСАТИ ПАСПОРТ ТВОРУ «ПОЗА МЕЖАМИ БОЛЮ»
Адміністратор заборонив доступ на запис.
Час відкриття сторінки: 0.117 секунд
Protected by R Antispam