Народне віче пам’яті першого командира УПА – Василя Івахіва

Десь там на півночі Волині
Зродилась Армія УПА,
Щоби воскресла Україна
І завітала свобода. 

В перших рядах борців героїв
Упав Івахів друг Василь.
Він впав, як лицар України,
На полі слави, як борець.

В піснях майбутніх поколінь
Ми вище прапор підіймемо,
Тризуб повернем до чола
І крикнем: Слава Україні!
Так, щоб здригнулася Москва.

   18 квітня з ініціативи Рогатинської районної організації «Пласт» під керівництвом пластового сеніора Яреми Зварчука та з нагоди 110-ї річниці з Дня народження Василя Івахіва, одного із перших засновників УПА, у місті Рогатин відбулося народне віче. Школярі, студенти, представники влади та громадських організацій зібралися біля встановленої на його честь меморіальної дошки на фасаді корпусу  Рогатинської гімназії ім. Володимира Великого вшанувати світлу пам'ять героя України.

  

   У рамках народного віча проводився флешмоб, присвячений пам’яті гідного сина України. Учасники народних аматорських колективів Рогатинського державного аграрного коледжу «Юність Опілля» та «Опільські роси» взяли участь у флешмобі хорів, долучившись до виконання відомої стрілецької пісні молодого повстанця Миколи Галичка («Чорногора») "Десь там далеко на Волині створилась Армія УПА” та урочистої ходи із національними символами України - прапором і гербом.

  

   Участь студентства у таких заходах формує їх національну свідомість та повагу до історичних постатей минулого.

 Історичні факти

   Ім'я Василя Івахіва було маловідомим навіть історикам в Радянському Союзі, оскільки його життя і боротьба перекреслювали всі канони міфів про ОУН-УПА в роки Другої Світової війни.

   Василь Івахів — перший командир,  підполковник УПА (посмертно) на Волині. Народився 18 квітня 1908 року в с. Подусільна (зараз Перемишлянський район Львівської області). Відомий під псевдонімами «Четар», «Рос», «Сом». Будучи випускником Рогатинської гімназії ім. Володимира Великого, Львівської політехніки, у 1941 році організував підстаршинську школу в Поморянах. Після вишколу перейшов на Волинь. Був командиром  Крайового Військового Штабу УПА.

   З літа 1942 року був призначений військовим референтом ОУН на північно-східних землях. У грудні 1942 року на підпільній конференції ОУН(б) у Львові поставив завдання організації широкомасштабної війни з гітлерівськими окупантами. В січні 1943 р. сам сформував перші військові частини ОУН-УПА на Волині та Рівненщині, почавши переговори з бульбівцями (представниками УНР) про союзницькі дії проти нацистів.

   13 травня 1943 року весь загін Василя Івахіва загинув разом зі своїм командиром, відповівши відмовою на пропозицію здатися.       Смерть Івахіва стала дуже важким ударом не тільки для УПА на Волині, а й для всієї Організації Українських Націоналістів. Молодий підпільник став однією з перших жертв довгої війни, яку УПА вела проти своїх численних ворогів.

     Нагороджений Золотим Хрестом Заслуги 1 класу (посмертно).